Avatar FanFiction

Historie webu za první rok

Od , 3.Úno 2011 v 10:31 , zařazeno v Kontakty

Historie webu za první rok

BerretW:

Byl krásný den a já se svými pár přátely vyrazil na promítání Avatara ve 3D.
Strhující příběh a nově použitá 3D technologie udělala z jinak běžného dne dokonalý zážitek.
Od doby prvního shlédnutí AVATARa uběhla už nějaká doba a mě začal film scházet.

Už mi nestačilo se jen dívat na ten samý neměnný film pořád dokola,
a tak jsem zkusil navštívit forum na Lide.cz se jménem AVATAR:
http://forum.lide.cz/forum.fcgi?akce=forum_data&forum_ID=97177

K mému překvapení to zde již velmi žilo, ale nic nového jsem se zde stejně nedozvěděl.
Tak jsem nakonec začal psát vlastní příběh.
Zprvu asi jen proto, abych se nenudil.

Ale psát jen pro sebe nebylo ono.
Chtěl jsem se podělit s dalšími fandy, kterým se film líbil.
22.12.2009 jsem proto vytvořil první jednoduchý web na Word Pressu.
A tak vlastně dnes již plně funkční web s desítkami návštěv denně vzniknul.
Já sám jsem tomu nedával moc velkou životnost, protože mě věci obvykle brzy omrzí.
Naštěstí se ukázalo, že absence čehokoliv nového nepostihuje jen mě.

Brzy se objevil člověk s nickem AnubisXXL, kterého můj příběh neskutečně zaujal.
A jelikož jsem přece jen osoba převážně lenivá, i já jsem na chvíli odložil vydávání kapitol.
Na to zareagoval abstinencí postihnutý Anubis a začal psát také.
To jsme již byli ve skupině dva a projekt se začal tvářit, jako že má budoucnost.
A jak se ukázalo, tak má !

Během celého života projektu jsem vydal jen velmi málo článků, avšak i ty stačili na to,
abych si získal další autory a tím i další příběhy pro tento původně “beznadějný” projekt.
Dnes již mohu říct, že jsem jako otec selhal a moje dítě mě překonalo :-)

Před nedávnem jsem se sem opět vrátil a nestíhal jsem se divit, co všechno se změnilo:
Web je na doméně druhého řádu, přispívá 7 autorů a je tu více než 800 různých komentářů.

Závěrem vám chci poděkovat za přízeň a věrnost k webu Avatar-fanfiction ;-)

Speciální poděkování si zaslouží :
AnubisXXL – za dlouhodobou věrnost
DiGGiT – za pomoc s Word Pressem
Vlastik – za jeho podporu projektu

A vlastně všichni, kdo se na webu podílejí !

Dne 22.4.2011 zavzpomínal BerretW, zakladatel webu.

* * *

AnubisXXL:

Od počátku tu chybí příběh, jak web vznikl. Na první pohled by se možná zdálo, že vznik byl velice jednoduchý či jinak řečeno přímočarý. Já tvrdím opak. Kdyby nebylo několika po sobě jdoucích „náhod“, web by se dnešních dnů zřejmě nedožil nebo vůbec ani nevznikl. Tak se teď pojďme spolu podívat do minulosti, jak to vše začalo.

Poprvé, když jsem spatřil v kinoboxu (nebo v podobném TV pořadu) ukázky dlouho před premiérou, ve kterých se objevili modře vypadající humanoidní mimozemšťané s výraznými zvířecími rysy vedle futuristických vrtulníků a další lidské techniky, mávl jsem nad tím rukou se slovy: „další fantasmagorie“ a šel jsem se věnovat zase počítači. Rád se vždy zasměji nad StarTrekovskými narážkami, že jednotlivé rasy jsou si natolik podobné, že je lze rozlišit jen podle výrůstků na hlavě. Přesto mám vždy problém v jakémkoli seriálu či filmu přijmout příliš rozdílně vypadající „bytosti“. Ani Avatar nebyl výjimkou, proto u mě na dlouho upadl v zapomnění…

Asi čtrnáct dnů před premiérou mě zastavil kolega. Ukázal mi s obrovským nadšením oficiálně vydanou upoutávku. Modré bytosti mi hned byly povědomé. Ukázky byly víceméně stejné, co jsem viděl v kinoboxu. Tentokráte jsem shlédl celou upoutávku technicky dokonalého díla. Již z tříminutového videa se dal odhadnout hrubý děj celého filmu, který vypadal dost průhledně. Tentokráte mě film upoutal. Od dokonalé grafiky nového filmu Jamese Camerona se oči dali odtrhnout jen obtížně. A to jen, když jsem kontroloval pohyb sekundové ručičky směrem vpřed. Pohyb, který znamenal, že čas světové premiéry se blížil. Nebýt kolegy, možná mě Avatar úplně minul. Premiéry minutu po půlnoci jsem se nemohl účastnit. Práce mizerná. Do Cinestaru jsem mohl zajít až 18.12.2009. Viz menší sbírka lístků, která není kompletní. Po zhlédnutí jsem byl maximálně nadšen.

jestli todle přečteš máš pomalý internet

Během svátků mě napadla odvážná myšlenka. Napsat nějaké pokračování či dobarvit, co mi v samotném filmu chybělo. Hned jsem měl nápad, zhruba o čem bych psal, ale neviděl jsem to příliš optimisticky. Mělo to pro mne dvě velké překážky. Kdysi jsem zkoušel psát nějaké fanfiction na základech Star Treku, ale  byl zklamán natolik svým výtvorem natolik, že skončil klávesou DEL. Chyběly mi popsané detaily, takže celý text se jevil jen jako nepovedené převyprávění televizní epizody. Druhý problém, který jsem řešil, bylo kde publikovat. S tvorbou webu jsem měl minimální zkušenosti. Před lety jsem se snažil nainstalovat na freehosting redakční systém Etomite – konkurence WordPressu. Byla to bída. Bez kamaráda jsem si ani neškrtnul. S grafickými programy se taky moc nekamarádím. Nějaké jednouché věci většinou zvládnu, ale po roce, když znovu něco dělám, tak začínám od nuly.

Pak mě napadla jiná věc. Co když už se někdo o něco podobného pokusil? Jak se říká, kdo hledá najde. A našel jsem. Na adrese www.avatar-fanfiction.707.cz se nacházel web (víceméně v nynější podobě), zřejmě s prvním českým Avatar-fanfiction. Web založil berretw se svojí linií Poslední poselství. Příběh jsem si hned přečetl a byl jsem znovu nadšen. Kontaktoval jsem ho s prosbou, že bych chtěl taky něco napsat a zveřejnit přes jeho web. Za nedlouho jsem dostal odpověď, že pokud napíšu něco pěkného, bude to zveřejněno. Dal jsem se do práce. Nemusel jsem se starat o tvorbu webu a tudíž jsem se mohl plně věnovat psaní. Nebýt již existujícího webu, psát bych asi nezačal. Začal jsem tedy psát můj příběh s neoriginálním názvem Příběh nekončí. Vím, že samochvála smrdí, ale i tak musím říct, že já samotný jsem byl se svým výtvorem spokojen. Odeslal jsem první část mého příběhu. Berretowi se líbil, tak jsem dostal přístup redaktora. Tento princip získávání přístupu se od prvních dnů nezměnil. Dne 1.1.2010 v 0:01 hodin byla zveřejněna první část mého příběhu.

Postupně jsem začal web rozšiřovat i o jiné věci než fanfiction. Snažil jsem se z toho vybudovat fansite. Hned na začátku jsem měl problémy při vytváření fotogalerií i s YouTube videem. Proto jsem web se svolením berreta přestěhoval na adresu www.avatar-fanfiction.ic.cz, kde se galerie i youtebe videa chovaly podle mých představ. Daní za to byl menší webový prostor 300MB namísto 1GB, ale pořád dostatečný. Trochu jsem pomáhal Werewolfovi s inspiracemi. Tak vznikla rubrika střípky, kde jsou kousky nenavazujících příběhů, které by zřejmě jinak skončili klávesou DEL.

Za nedlouho poté se mi ozvali postupně další nadšenci se svými příběhy:
Jamas Havel – Návrat na Pandoru
Werewolf – Nový život
Teuron
– napsal také pěkný příběh, ale bohužel (snad jen zatím) si nepřeje zveřejnění
DiGGiT, který není pisatelem, ale velice nám pomáhá po technické stránce.
JBHunter – s příběhem Počátek

V říjnu roku 2010 se mi ozval další nadšenec Vlastik s novým příběhem Sám mezi Na’vi. Rychlost psaní nových dílů byla neskutečná. K dnešnímu dni jich je rekordních 19. Bohužel Jak začalo na podzim padat listí, tak stejně rychle šla k zemi i spolehlivost IC freehostingu. Vlastik Zasponzoroval plnou doménu a profihosting. Za což jsme mu všichni vděční. V současné době začal psát další příběh nesoucí název Jake a Neytiri.

Také nesmím zapomenout na nejnovějšího pisatele:

Xiraxis – zatím dva příběhy nenavazující mezi sebou

Jestli jsem to dočetli, až sem – děkuji.
To by bylo asi vše, co se odehrálo za zhruba rok dlouhé existence webu.
AnubisXXL

* * *

Vlastik:

Že se v prosinci 2009 schyluje v kinech k události desetiletí, jsem vůbec netušil. Z Camerona už roky nic filmařského nevypadlo, tak jsem jeho jinak skvělou práci nesledoval a konec roku byl u mě ve znamení počítačů a notebooků, pracovních víkendů i nocí. Až v únoru 2010 se mi ozval kamarád, jestli bych nešel na nějaký 3D film Avatar - nic mi to neříkalo, ale že půjdu, na 3D jsem ještě nebyl. Ale on stále neměl čas a pak se najednou ozval, že na tom byl v 2D kině s rodinou a se mnou už jít nechtěl. Z filmu byl nadšený. Tak jsem v březnu jednoho volného večera zapátral na internetu po filmu Avatar a našel na YouTube trailer a … spadla mi čelist. Jsem fanda hard sci-fi, počítačových triků a vesmírných letů - tento film bylo něco přesně pro mě. K mé smůle v kinech už Avatar v Brně nešel a do Prahy do Imaxu je to daleko. O nějaké kino ripy jsem neměl zájem, film si chci vychutnat v prvotřídní kvalitě a kino mě tedy velmi mrzelo. V květnu jsem se dočkal čerstvého dubnového BlueRay disku s dabingem a shlédl ho na velké plasmě v digitální 2D kvalitě s 5.1 surround zvukem. Fantastická grafika a magická hudba mě naprosto pohltila. Bylo to dokonalé, jedno bez druhého nemůže existovat. Od té doby jsem pátral po netu a do dnes nasbíral na 30GB trailerů, speedpaintů, zajímavostí, avataří erotiky, soundtracků fanoušků, dokumentů z natáčení apod. Když vám řeknu, že následující 2 měsíce jsem neviděl jiný film než tento a stačilo mi to, uvěříte? V srpnu se začaly objevovat upoutávky na prodlouženou kino verzi o 8,5 minuty, tak jsem své známé pravidelně zásoboval odkazy na novinky a YouTube videa. K mému zklamání jsem se v Brně dalšího 3D promítání v kině nedočkal. Věděl jsem o spoustě známých, co si chtěli koupit lístky a jít znovu na Avatara, ale nebylo kde. Na málo který film se chodí vícekrát, ne jako jiné: to už jsem přece viděl. I dnes bych si v Brně na tento film zašel.

Film začíná snímky zamlžené džungle, které nám zatím nic neříkají a končí stejnými záběry, ale to už víme, co za tajemství se ukrývá v oparu pod korunami stromů a stejné záběry tak vnímáme úplně jinak. Že by záměr režiséra ?

V září 2010 jsem náhodou narazil na zajímavý web www.avatar-fanfiction.ic.cz a našel tam Anubisovo pokračování filmu, které mě nadchlo. Bylo dokonale napsané. Autor nespěchal a dal si záležet popsat do detailu každý pohyb Neytiri a pocit Jakea. Jako bych byl u toho a viděl vše na vlastní oči. Mám rád styl vyprávění, co se odehrává v přítomnosti a čtenář je tak součástí právě probíhajícího děje. Ne rychle odříkat děj a konec.

Na webu jsem našel i další příběhy od více autorů a začal ho pravidelně sledovat. Zájem lidí ale s ubíhajícím časem pohasínal a na webu nic nepřibývalo. Já zatím dosud nic nenapsal, tak jsem zkusil alespoň pár komentářů s odkazy. Když se nic nezveřejnilo, vyzval jsem webmastra k diskusi a ozvali se mi DiGGiT a AnubisXXL. Mé příspěvky s odkazy byly blokované kvůli častému SPAMu, tím se to vysvětlilo.

Jednoho říjnového večera jsem si napustil vanu bylinkovou koupelí, zhasnul světlo a zasnil se po tmě. Tehdy jsem vymyslel svůj příběh Sám mezi Navi a z vany vylezl až po 4 hodinách, tak to uteklo. Týž večer jsem napsal první kapitolu, kterou jsem poslal Anubisovi k přečtení, zda je to dost dobré. Asi bylo - udělil mi status redaktora. Tak jsem dne 18.10.2010 uveřejnil úvod k příběhu a 20.10.2010 pak první díl. Odezva čtenářů byla příznivá, tak přibývaly další. Zjistil jsem, že to, že mé texty skutečně někdo čte a dokonce je chválí, mě neskutečně motivuje k další tvorbě. Proto jsem následující večery věnoval psaní a co pár dnů byl na světě další příběh.

Sledoval jsem programy kin a zjistil, že IMAX Praha dává asi poslední promítání Avatara ve 3D. Nesehnal jsem dalšího šílence, kdo by byl ochoten jet 200km do Prahy, ale podruhé jsem se již nenechal o 3D zážitek v kině připravit. Jak to dopadlo, jste si mohli přečíst v rozsáhlé reportáži zde: http://www.avatar-fanfiction.cz/?p=1514 .

V listopadu 2010 začaly potíže s free hostingem www.ic.cz , web často nešel vůbec otevřít. V jejich diskusi se množily desítky zoufalých proseb o nápravu, které se postupně měnily v nadávky a odchod jinam. Po 14 dnech jsem i já ztratil trpělivost. Věnuji desítky hodin psaní a nefunguje web, kde si to mohou fandové přečíst? Jaký to má pak smysl? Pošlu někomu odkaz na příběh, a vrátí se mi, že tam nic není… Navrhnul jsem adminům řešení a začal rázně jednat. Za pouhé 3 dny byl funkční nový profi hosting u Active24, se kterými jsem měl dlouhodobě dobré zkušenosti. Tak, jak ho znáte zde: www.avatar-fanfiction.cz . S přestěhováním dne 20.11.2010 jsme zresetovali počítadlo návštěv, protože původní na IC hostingu počítalo nesmysly a servery Active24 jsou mnohem lépe zabezpečeny.

Troufám si tvrdit, že od října, kdy jsem začal psát, jsem to tu trochu rozhýbal. S novými příběhy stoupla návštěvnost a i původní autoři trochu ožili. S množstvím článků jsem si získal důvěru a stal se také adminem. Od té doby web doznal menších úprav a větší se plánují, zejména změna grafiky webu ze strohého WordPress designu na více Pandorský.

Můj příběh Sám mezi Navi měl mít původně jen několik dílů před cestou na Pandoru, ale děj se dobře rozjel a snad se líbí. Mám naplánováno několik zajímavých zvratů, prozradím jen tolik, že po jízdě na novém robotu nás čekají laboratoře RDA, kde se dozvíme něco o projektu AVATAR na Zemi a pak drsná cesta na Pandoru. Aby to byla ta správná jízda, přidal jsem nový soundtrack k pozemskému příběhu, začíná zde: http://www.avatar-fanfiction.cz/?p=929 .

Protože je to na Pandoru ještě daleko a snad i proto, aby mě někdo nepředběhl s tématem sbližování Jakea s Neytiri, začal jsem psát paralelní příběh, tentokrát “za modré” na Pandoře. Změnil jsem způsob zveřejňování příběhů po kapitolách na mnohem delší a uzavřené příběhy, které tvořím průběžně a postupně tak i uveřejňuji. Čtenářům nabízím spoustu detailů a zajímavostí ze života Naviů a Neytiri ještě před setkáním s Jakem. Jak se mi to povedlo, posuďte zde:
http://www.avatar-fanfiction.cz/?p=1882 .

To je můj pohled na uplynulý rok ve stínu filmu Avatar a vývoj webu za poslední měsíce, dost se toho událo. Děkuji za podporu.
Vlastik


Napsat komentář

5 Komentářů k tomuto příspěvku

 • avatar
  Vlastik

  S radostí oznamuji, že v článku přibyl další díl historie webu,
  tentokrát přímo od jeho zakladatele z roku 2009, kterým je BerretW :-)

 • avatar
  berretw

  I já žiju, bohužel mi práce bere veškerou energii psát. Vlastíkovi chci poděkovat za to, že mi udělal edit příběhu. Konečně to vypadá jako něco, co se dá číst. Jakožto zakladatel, který už vlastně ani zakladatelem není, mě to tu moc těší. Díky Vám autoři, díky Vám čtenáři, bez vás všech by to tu zemřelo a další z mých nápadů by skončil v zapomnění. Zrovna tady by to byla škoda. Možná, že i já napíšu další pokračování. Díky ;)

 • avatar
  Werewolf

  Rok je jako zrnko písku v přesýpacích hodinách, co se nikdy nezastaví v našem životě. Avatar dal několik nadšenců k sobě a spojil je ve psaní výborné Fan Fiction, vytvoření a sponzorovaní tohoto díla. Jen je velice smutné, že někteří autoři už přestali psát. Velice děkuji za přečtení a děkuji všem i za malou podporu tohoto webu.

 • avatar
  Vlastik

  Děkuji Anubisovi za skvělé čtení a zajímavé informace. Přidal jsem svůj příběh, jak jsem se dostal k filmu i k psaní na tomto webu a snad se ozvou i další autoři se svou troškou ;-)

 • avatar
  AnubisXXL

  Konečně jsem napsal historii webu, která tu chyběla. Snad to bude někoho zajímat. Pokud by někomu připadalo, že jsem něco vynechal – doplním.